Turbūt daugelis internetiniuose puslapiuose esate susidūrę su perspėjimu, jog svetainė naudoja slapukus (angl.cookies).  Tuomet svetainė reikalauja Jūsų sutikimo, jog  slapukai būtų įdiegti į naršyklės atmintį. Tačiau, ar žinote, kas tai yra ir ko šis perspėjimas iš tikrųjų iš Jūsų reikalauja?

Slapukas – kas jis?

Slapukas – tai nedidelis failas, kuris yra atsiunčiamas į kompiuterį ar išmanųjį telefoną, naudotojui besilankant atitinkamoje svetainėje. Kiekvienas slapukas turi unikalų identifikacijos numerį, kuris yra perduodamas iš internetinio puslapio į Jūsų įrenginio kietąjį diską. Tokiu būdu interneto svetainė atpažįsta įrenginį, kuriuo buvo prisijungta.

Greitesnė paieška

Slapukų naudojimas labai palengvina vartotojų naršymą internetiniuose puslapiuose. Svetainei atpažinus vartotoją, identifikuojama kokiomis prekėmis ar tekstais naudotojas domėjosi. Dėl to siūlomi panašūs variantai ir atmetami poreikių neatitinkantys. Kitaip tariant, slapukų dėka yra nustatomas vartotojų elgesys, kuris padeda teikti suasmenintus pasiūlymus. Tai paskatina tiesioginę prekių pasiūlą.

Taip pat slapukai dažnai naudojami techninei interneto svetainės struktūrai ir turiniui analizuoti. Be to, slapukuose dažnai yra saugoma informacija apie tai, kaip lankytojai naudojasi tam tikra funkcija (pvz, kokią kalbą vartotojas pasirenka puslapyje ar kokio turinio informaciją dalinasi socialiniuose tinkluose). Tai padeda suasmeninti interneto svetainę ir padaryti ją patrauklesnę vartotojui.

Identifikuojamas anonimiškumas

Kitą vertus, slapukai sukelia realų pavojų privatumui ir anonimiškumui. Naudojant juos blogiems tikslams, gali būti atskleisti ne tik vartotojų poreikiai, bet ir jų interneto naršymo įpročiai ar net asmeninė informacija, kurią naudotojas įveda į puslapį. Be to, slapukai dažnai yra įdiegiami į įrenginį, vartotojui to nežinant.

Pasak Elektroninių ryšių įstatymo, be naudotojo sutikimo gali būti atliktas tik techninis saugojimas. Tiesa, asmeniniai duomenys sukaupti slapukuose gali būti naudojami tik tada, kuomet vartotojas naršydamas internete nurodo, jog jis leidžia svetainei atsiminti jo asmeninius duomenis.

Svarbu pastebėti, jog dauguma naršyklių slapukus priima automatiškai. Dėl šios priežasties, norint atsisakyti slapukų naudojimo, vartotojai patys turi pakeisti naršyklių nustatymus. 

Ribotas naudojimo laikas

Elektroninių ryšių įstatyme yra atkreipiamas dėmesys, kad naudotojo sutikimas dėl slapukų naudojimo turėtų galioti tam tikrą ribotą laiką, pvz., vienerius metus. Internetinių puslapių administratoriai privalo užtikrinti, jog pasibaigus numatytam terminui slapukai, kuriuos vartotojas sutiko naudoti, būtų panaikinami. Esant poreikiui slapukus naudoti toliau, turi būti gautas jau naujas naudotojo sutikimas.